ماست تندیس

ماست yogurt یکی از  پر مصرف ترین لبنیات در جهان به شمار می رود. باتوجه به اینکه ماست دارای پروتئین فراوان و برخی ویتامین ها می باشد، در رژیم های مختلف گنجانده می شود. این محصول لبنی خوش طعم، دارای فواید فراوانی برای سلامتی است که باعث شده ماست جزئی ثابت از رژیم های خاص امروز باشد. ماست در رژیم کتوژنیک، رژیم لاغری و … نمونه هایی از کاربرد این محصول لبنی پرطرفدار هستند. همچنین ماست در انواع غذاها استفاده می شود. خورشت ماست و آش ماست از غذاهای ماستی اند که بسیار محبوب هستند.

ماست موسیر کوزه ای
ماست چکیده پرچرب تندیس
ماست موسیر تندیس
ماست چکیده خامه ای تندیس
ماست پروبیوتیک تندیس
ماست ست کم چرب تندیس
ماست چکیده پرچرب تندیس کوچک
ماست پرچرب کوزه ای
ماست کم چرب کوزه ای تندیس
ماست ست پرچرب تندیس کوچک
ماست پروبیوتیک تندیس کوچک
ماست ست کم چرب تندیس
ماست و خیار چکیده تندیس

تاریخچه ماست

تولید ماست به بیش از 6000 هزار سال پیش در منطقه خاورمیانه برمی گردد. از نقش اساسی وجود شیر در تولید این محصول مفید و خوشمزه نمی توان چشم پوشی کرد. در واقع ماست حاصل ماندن شیر اندک زمانی در مکانی گرم است. اما اختراع ماست کاملا اتفاقی بوده است. آیا می دانستید اولین ماست توسط کردها در ایران تولید شده است. در واقع کردهای ایران با استفاده از گیاهی به نام یوغورت اوتی ( علف ماست) توانستند شیر را به ماست تبدیل کنند. اما ماست تولیدی به این شیوه، بسیار مفیدتر و خوش طعم تر بوده است. نتیجه اینکه ماست در فرهنگ های مختلف نقش بسزایی داشته است. بگونه ای که تغییر قابل توجهی در غذاهای محلی و جشنواره ها و آداب و رسوم ملل مختلف دنیا ایجاد کرده است. 

فواید ماست

ماست فواید و خواص فراوانی در جهت حفظ و بهبود سلامتی دارد. از محتوای غنی پروبیوتیک تا مقدار مناسب کلسیم و پروتئین، و موارد دیگر، در کنار هم یک مجموعه مفید برای سلامتی  به نام ماست را تشکیل داده اند. به طور کلی فواید ماست عبارتند از:

تناسب اندام

تناسب اندام و حمایت از رشد عضلانی که یکی از دلایل آن مقدار پروتئین بالا در ماست است

بهبود عملکرد مغز

بهبود عملکرد مغز به علت فسفر موجود در ماست

درمان یبوست

جلوگیری و درمان یبوست و تسهیل حرکات روده بزرگ که عامل اصلی آن، پروبیوتیک می باشد.

کاهش فشار خون

کاهش فشار خون،جلوگیری از برخی سرطان ها و ..

انواع ماست

به طور کلی ماست ها در چند نوع دسته بندی می شوند: